Psychoterapia
W gabinecie proponuję Państwu następujące formy wsparcia:
Diagnoza i pomoc psychologiczna
polega na rozmowie z terapeutą w czasie, której zgłaszająca się osoba opowiada o swoich trudnościach, cierpieniu, kłopotach utrudniających jej funkcjonowanie. Terapeuta poprzez uważne słuchanie i zadawane pytania stara się zrozumieć naturę trudności i poznać sytuacje życiową pacjenta. Niekiedy pomocną okazuje się sama konsultacja, w pozostałych przypadkach terapeuta proponuje formę pomocy najbardziej przydatną do rozwiązania przedstawionych trudności.
Terapia indywidualna
polega na rozmowie, w której terapeuta pomaga pacjentowi przyjrzeć się wzorom myślenia, funkcjonowania i reagowania w różnych sytuacjach. Adresowana jest do osób doświadczających cierpienia, mających zaniżoną samoocenę, kłopoty w budowaniu satysfakcjonujących relacji z innymi, mających problemy z emocjami lub brak satysfakcji z życia a nawet odczuwających trudności z wykorzystaniem swojego potencjału.
Terapia młodzieży
polega na wsparciu młodego człowieka w procesie dorastania. Adresowana jest do młodzieży, która poszukuje własnej tożsamości, ma trudności w zaakceptowaniu siebie, wykazuje niskie poczucie własnej wartości, nadmierną nieśmiałość lub wycofanie. Na terapię zgłaszają się osoby, które czują się niezrozumiane, nie radzą sobie z emocjami, wykazują obniżony nastrój czy wręcz objawy depresji. Aby uciec od cierpienia eksperymentują z używkami, uzależnieniami lub agresywnymi zachowaniami.
polega na rozmowie członków rodziny z terapeutą o trudnościach we wzajemnych relacjach. Opiera się na założeniu, że trudności każdego z członków rodziny wzajemnie na siebie wpływają, a to z kolei przyczynia się do powstawania nieporozumień i konfliktów. Celem terapii systemowej jest pokonanie trudności poprzez wspólną pracę nad ich rozwiązaniem. Terapia systemowa jest najczęściej proponowana, kiedy zgłaszany problem dotyczy dzieci, gdy rodzinę dotyka kryzys życiowy a jej członkom trudno odnaleźć się w nowej sytuacji.
polega na wspieraniu osoby w trakcie zmiany sposobu odżywiania, wspólnym poszukiwaniu sposobu neutralizowania tego, co utrudnia ten proces, ale także na wzmacnianiu elementów, które motywują do zadbania o siebie i swoje zdrowie. Często w procesie tym trzeba przyjrzeć się głębszym problemom, które prowadzą do podtrzymania dysfunkcyjnych sposobów jedzenia. Być może jest to potrzeba zajadania emocji a może nadmierna kontrola, która zastępuje coś znaczącego dla osoby potrzebującej pomocy.
polega na nauce zastępowania niechcianych zachowań bardziej akceptowalnymi. Dotyczy trudności jak uzależnienia behawioralne, agresja, zachowania kompulsywne lub ryzykowne. W terapii można przyjrzeć się temu, jakie potrzeby realizowane są poprzez takie zachowania, poszukać metod, które pozwolą zaspokajać potrzeby w mniej szkodliwy sposób i trwale ograniczyć dysfunkcyjne programy, aby odzyskać satysfakcjonujące życie.
Kontakt